سد و دریاچه آویدر

در ۳۰ کیلومتری شرق نوشهر و در نزدیکی پارک جنگلی سیسنگان، تفرجگاه بسیار چشم نوازی قرار دارد که میزبان دوست داران طبیعت است. دریاچه ای زیبا و بکر که در نتیجه ی احداث سد خاکی ایجاد شده و به نام های دریاچه و سد آویدر و یا دریاچه و سد صلاح الدین کلا شناخته می شود. . این سد خاکی به اداره آبیاری منطقه‌ تعلق دارد و از آن جهت تامین آب مورد نیاز زمین های کشاورزی استفاده می گردد.

دیدنی ها و تفریحات

دریاچه آویدر و محوطه ی اطراف آن فرصت های خوبی برای خلق لحظات مفرح در اختیار شما قرار می دهند:

۱- گشت و گذار و عکاسی

محوطه ی اطراف دریاچه پوشیده از درخت است و مناظر جنگلی زیبایی را پیش چشم شما قرار می دهند. قدم زدن در این فضا تجربه ای لذت بخش است که می تواند تا همیشه در ذهن شما بماند. در گشت و گذارتان می توانید تصاویری ناب از این جلوه ی طبیعت را ثبت کنید و یادگاری های خوبی را با خود به خانه ببرید.

۲- پیک نیک

زمین های مسطح کنار دریاچه آویدر و یا بخش های جنگلی اطراف آن مکان های خوبی برای برپا کردن یک پیک نیک خانوادگی یا دوستانه و خلق یک روز به یادماندنی هستند. پس وسایل مورد نیازتان را بردارید و از گذراندن ساعاتی در قلب طبیعت لذت ببرید.

۳- ماهیگیری

دریاچه آویدر مامنی برای برخی گونه های ماهیان است. اگر با اصول ماهیگیری آشنایی دارید و ابزار آن نیز در اختیار شما قرار دارد، می توانید ماهیگیری را نیز در سفر به این دریاچه تجربه کنید.

۴- اسب سواری

برخی از افراد محلی برای آنکه در این سفر بیشتر به شما خوش بگذرد، اسب هایی را با خود به این دریاچه آورده اند و در ازای دریافت مبلغی، اجازه می دهند تا اسب سواری را نیز در کنار دریاچه امتحان کنید.

۵- قایق سواری

اگر دلتان خواست که به میان دریاچه بروید و از آنجا به تماشای مناظر بپردازید می توانید از قایق هایی که در کنار دریاچه وجود دارد استفاده نمایید. این قایق ها در دو نوع پدالی و موتوری هستند و شما بسته به سلیقه ی خود می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید و در ازای پرداخت هزینه از قایق سواری در دریاچه لذت ببرید.

۶- جزیره میان آب

یکی از ویژگی های کم نظیر این دریاچه وجود یک جزیره ی سبز رنگ در میان آب است. این جزیره در میان رنگ آبی دریاچه می درخشد و جلوه گری می کند. وجود این جزیره نشان میدهد که پیش از احداث سد و آبگیری آن، یک تپه در این قسمت وجود داشته است.

امکانات رفاهی منطقه

با وجود آنکه دریاچه آویدر از مکان های تفریحی بکر شمال ایران است اما امکانات مناسبی نیز در آن وجود دارد. در محوطه ی این دریاچه سرویس بهداشتی، تعدادی آلاچیق، یک رستوران محلی کوچک و یک بوفه در اختیار شما قرار دارند و می توانید از آنها استفاده کنید.